Kakšna telovadba je primerna za nosečnice?

telovadba za nosečniceŽenske, ki so se pred nosečnostjo ukvarjale s športom, so običajno tudi v pričakovanju otroka aktivne. Svojemu ginekologu omenite, da bi rade tudi v nosečnosti telovadile. Če nosečnost poteka normalno, vam bo svetoval katera telovadba za nosečnice je najboljša in katerih oblik vadbe se morate izogibati.

 

 

Telesna vadba vam bo pomagala dvigniti energijo in sproščati endorfine, zaradi tega boste bolj sproščene in manj vznemirjene. Pri vsaki vadbi, ki jo boste izvajale, še večjo pozornost posvetite ogrevanju in sprostitvi po njej.

 

Telovadba za nosečnice v prvem in drugem tromesečju

 

V prvem tromesečju ne uvajajte novih vaj in telesno vadbo postopoma stopnjujte. Vaje izvajajte od pol ure in največ do ene ure. Če ste fizično v dobri kondiciji, potem vam ura zmerne vadbe ne bo škodila, če ne boste pretiravale.

 

V prvih treh mesecih je otrok še ogrožen in mogoče se zaradi nosečniških težav počutite slabo. V tem primeru telovadba za nosečnice ni primerna, raje se odpravite na krajši sprehod.

 

 

 

V drugem tromesečju se začetne nosečniške težave umirijo in otrok tudi ni več tako ogrožen. Ti meseci so za vadbo najprimernejši, saj vam bo v zadnjem tromesečju trebuh porušil ravnotežje in telesno držo, zato boste tudi več utrujene in boste težko telovadile.

 

telovadba v nosečnosti

V zadnjih treh mesecih je najbolj primerno plavanje in krajši sprehodi.

 

Priporočene oblike vadbe za nosečnice

 

Zdravnik vam bo verjetno nekatere oblike športa odsvetoval, a še vedno imate na voljo veliko aktivnosti, ki jih lahko izvajate same ali v družbi partnerja.

 

vadba za nosečnicePlavanje v nosečnosti

 

Plavanje je verjetno najbolj varna oblika vadbe v nosečnosti. Plavate lahko celo nosečnost, saj vas trebuh pri tem ne ovira.

 

V vodi lahko dlje časa lebdite, kar je izredno dobrodejno za sklepe. Izogibajte se preveč vroči in preveč mrzli vodi v bazenu, poskrbeti morate tudi za primerno higieno in za udobne kopalke.

 

Izberite nosečniške kopalke, ki so krojene tako, da podpirajo dojke in imajo dovolj prostora za trebušček. Same se odločite, ali se boste bolje počutile v enodelnih ali dvodelnih kopalkah. Za ogled udobnih in modnih nosečniških kopalk vas vljudno vabimo v našo spletno trgovinico Bambini, kjer boste prav gotovo našle kaj zase.

 

Joga in taj či

 

nosečniške kopalke
UDOBNE NOSEČNIŠKE KOPALKE V TRGOVINICI BAMBINI!

Joga in taj či nista intenzivni vadbi in pripomoreta k čvrstemu telesu in sprostitvi. Nekateri položaji pri jogi in taj či, niso primerni za nosečnice, zato se odločite za vodeno vadbo, kjer boste pod vodstvom vaditelja izvajale vaje, ki so prilagojene nosečnicam.

 

Za to obliko vadbe se morate udobno obleči, najboljše v trenerko, ali nosečniške legice in udoben zgornji del.

 

Vadba na orodjih in aerobika

 

Če imate rade vaje na orodjih, potem lahko uporabljate tekaško stezo, sobno kolo ali steper, vendar morate biti pri tej vadbi malce bolj pazljive.

 

Pazite, da ne obremenite preveč sklepov in poskusite ves čas vadbe pravilno dihati. Tudi z aerobiko lahko nadaljujete, s tem, da zmanjšate intenzivnost vadbe. Oblecite se v udobna nosečniška oblačila, ki vas ne bodo tiščala čez prsi in trebušček.

 

 

 

Vaje za krepitev mišic medeničnega dna

 

Vaje za krepitev mišic medeničnega dna, bi morale izvajati vse nosečnice. Te vaje lahko opravljate neopazno in vam bodo olajšale joga za nosečniceporod in preprečile zaplete po njem. Mišice medeničnega dna nadzirajo uriniranje in med nosečnostjo lahko postanejo ohlapne.

 

Katere oblike vadbe niso primerne za nosečnice?

 

Nekatere oblike vadbe niso primerne za nosečnice, zlasti za tiste, ki pred nosečnostjo niso bile športno aktivne. Izogibajte se tudi vajam, pri katerih plosko ležite s hrbtom na tleh, ker je v tem položaju dotok krvi do srca zmanjšan. Telovadba za nosečnice mora biti vedno varna za mamico in otročka!

 

 

  • Izogibajte se aerobiki z večjo intenzivnostjo, saj po nepotrebnem obremenjuje sklepe. V visoki nosečnosti, boste tudi težko ohranjale ravnotežje.

 

  • Izogibajte se smučanja in jahanja. Pri teh športih so pogosti padci, ki lahko ogrozijo otroka.

 

 

  • Če niste izkušena tekačica, potem se tega športa tudi v nosečnosti ne lotite. Pri teku obstaja nevarnost poškodbe kolen in kolkov, velika je tudi možnost za pomanjkanje tekočine.

 

 

 vaje za nosečnice

  • Izogibajte se vadbi z utežmi, saj pri tej vrsti vadbe, obstaja veliko nevarnosti za poškodbe. Utež vam lahko pade na trebuh, težje uteži pa lahko povzročijo poškodbe sklepov. Nepravilno dihanje pri dviganju uteži, lahko povzroči prezgodnje popadke in večji pritisk v trebušni votlini. Posledica je slaba prekrvavitev telesa, povišan krvni tlak in obremenitev srca.

 

 

  • V nosečnosti pospravite rolarje, odpovejte se tudi skupinskim športom, kot so odbojka ali košarka.

 

 

Vaje za varno vadbo v nosečnosti: Safe Gym Exercises During Pregnancy